Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie kolejna atrakcja dla turystów nad zalewem Maczuły w gminie Leśniowice. Stworzą dwumetrowe rzeźby słowiańskich bóstw

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W ubiegłym roku odbyła się biesiada nad zalewem Maczuły w związku z oddaniem do użytku chaty słowiańskiej. fot.
W ubiegłym roku odbyła się biesiada nad zalewem Maczuły w związku z oddaniem do użytku chaty słowiańskiej. fot. Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach
Nad zalewem Maczuły gm. Leśniowice w poniedziałek, 29 maja, rozpoczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Rzeźbiarskie „Słowiański szlak na Maczułach”. Artyści rzeźbiarze w ciągu pięciu dni stworzą siedem dwumetrowych rzeźb palowych słowiańskich bóstw. To kolejny etap odtwarzania budowli słowiańskich w Horodysku, gdzie kilka lat temu dokonano unikatowych na skalę europejską odkryć archeologicznych, ujawniając ślady osadnictwa z VII wieku.

- W ubiegłym roku, w miejscu odkryć archeologicznych, mieszkańcy gminy Leśniowice wybudowali replikę słowiańskiej chaty-półziemianki o wymiarach 3 x 3m, krytą trzciną, oraz fragment palisady obronnej, paleniska, płotki, ławy. Teraz, dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację Orlen, będziemy wzbogacać naszą osadę słowiańską o kolejne elementy – mówi Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach.

W ciągu pięciu dni rzeźbiarze stworzą siedem dużych rozmiarów rzeźb palowych słowiańskich bóstw

Powstaną dwumetrowej wysokości rzeźby słowiańskich bóstw, m.in. Welesa, który według legend chronił przed złymi mocami, a nawet klątwami, Swarożyca - słowiańskiego pana zaświatów, boga magii i wróżbiarstwa, patrona wędrowców, handlarzy i poetów, Strzyboga, który jest słowiańskim bóstwem odpowiedzialnym za wiatry, Swaroga - boga ognia i kowalstwa, Trzygłowa – pana trzech światów, Jaryły – bóstwa płodności i wiosny, Peruna – uosobienia gromowładcy, boga grzmotów i piorunów, czy Mokoszy - bogini płodności i urodzaju, opiekunki kobiet i dzieci, traktowanej często jako słowiańska matka Ziemi.

Rzeźbiarzom będą asystować w pracy mieszkańcy gminy

Zostaną też zorganizowane kolejne spotkanie z archeologiem i etnografem, którzy przybliżą mieszkańcom i gościom fenomen lokalnego dziedzictwa kulturowego i lokalnej tradycji. We wtorek i środę w godz. 10 -12 odbędą się warsztaty dla dzieci.

Będzie biesiada przy słowiańskiej chacie nad zalewem Maczuły

Na zakończenie projektu, 2 czerwca o godz. 18, zaplanowano biesiadę przy słowiańskiej chacie, podczas której grupa rekonstrukcji historycznej zaprezentuje życie i obrzędy Słowian oraz przeprowadzi warsztaty gotowania słowiańskich potraw na otwartym ogniu. Członkinie miejscowych kół gospodyń wiejskich poczęstują swojskimi smakołykami. Będą śpiewy, tańce i zabawy przy ognisku.

Zobaczcie jak wyglądałą podobna biesiada nad zalewem Maczuły zorganizowana w ubiegłym roku w związku z oddaniem do użytku chaty słowiańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto