Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Uchwała przystankowa przegłosowana. Radni odrzucili propozycję PiS

Joanna Nowicka
Zamość: Uchwała przystankowa przegłosowana. Radni odrzucili propozycję PiS
Zamość: Uchwała przystankowa przegłosowana. Radni odrzucili propozycję PiS JN
W listopadzie radni przyjęli uchwałę znacznie ograniczającą liczbę przystanków miejskich na których mogą zatrzymywać się prywatni przewoźnicy. Zmiany wywołały niezadowolenie, szczególnie wśród mieszkańców powiatu. Radni wszystkich ugrupowań zgodnie uznali, że uchwała - mówiąc delikatnie - nie była doskonała. Na tym etapie owa zgoda się skończyła. Wizje kolejnych zmian okazały się rozbieżne. Przegłosowano propozycję większości.

Pierwszą propozycją nowej uchwały przystankowej była ta zgłoszona przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, popierany też przez obecnego na sesji posła PiS, Sławomira Zawiślaka. Zgodnie z tymi zmianami, przewoźnicy mogliby zatrzymywać się na wszystkich przystankach w mieście, czyli 181. Tak też było przed zmianami wprowadzonymi w listopadzie.
- Mieszkańcy Zamościa czy regionu oraz przedsiębiorcy powinni mieć możliwość wskazania przystanków, dzięki którym będzie im wygodniej. Ten projekt uwzględni wolność podmiotu gospodarczego i pasażera - argumentował poseł.

Projekt skrytykował m.in. radny Wiesław Nowakowski, który nazwał propozycję PiS populistyczną czy prezes MZK, Jarosław Maluha. Koronnym argumentem był negatywny wpływ udostępnienia wszystkich przystanków na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.
- W Zamościu ma miejsce proceder nieuczciwej konkurencji, bo prywatni przewoźnicy wożą pasażerów pomiędzy miejskimi przystankami - wskazywał prezes zakładu i dodał, że intencją uchwały z listopada było również zwiększenie bezpieczeństwa w mieście.

Ostatecznie propozycja PiS została odrzucona a rajcy zajęli się alternatywną uchwałą, czyli inicjatywą 12-stki radnych z KWW Marcina Zamoyskiego, KWW Jerzego Nizioła oraz PO. Ta zmieniała listopadową uchwałę w zakresie ilości "dozwolonych przystanków". Do listy tych dołączono 12 nowych przystanków co w sumie daje 28 możliwych miejsc do zatrzymywania się.

Uchwałę przyjęto. Za głosowało 12 radnych, przeciw 6, wstrzymało się 3. Jak mówi Małgorzata Leszak-Kuśmierz, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich przystanki, które wyznaczono są tymi, które były najczęściej wykorzystywane przez podróżnych i przewoźników: - Ci, którzy świadczą usługi transportowe poza miasto niemalże nie korzystają z innych przystanków - mówi dyrektor.

Małgorzata Leszak-Kusmierz dodaje, że umowy podpisane przez przewoźników na 2016 rok, na podstawie "starych" zasad będą obowiązywały do końca 2016 roku. Nowe przepisy obejmują dopiero dokumenty, które zostaną podpisane od dnia wejścia w życie poniedziałkowej uchwały, czyli jej opublikowania w dzienniku urzędowym.

Zamość. Uchwała przystankowa - LISTA przystanków na których mogą zatrzymywać się przewoźnicy:
9,10 – Szczebrzeska (Uniwersytet Przyrodniczy)
17,18 – Dzieci Zamojszczyzny (skrzyżowanie z ul. Włościańską)
22,23 – Hrubieszowska (szpital)
26,27 – Lipska (skrzyżowanie z Promienną)
32,33 – Lwowska (skrzyżowanie z ul. Młyńską)
36,37 – Powiatowa (skrzyżowanie z ul. Sikorskiego)
99,100 – Peowiaków (Urząd Gminy)
152,153 – Lubelska (skrzyżowanie z Wojska Polskiego)
58,59 – Królowej Jadwigi (Stadion)
76 – Okopowa (Plac Wolności prawa strona)
82,83 – Partyzantów (Brama Lwowska)
85,86 – Partyzantów (skrzyżowanie z Narutowicza)
88 – Piłsudskiego (skrzyżowanie z Okrzei)
94,95 – Peowiaków (szpital)
137,138 – Zamoyskiego (myjnia samochodowa)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto