Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnogrodzie powstało Muzeum Nożyczek (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
Nożyczki do obcinania knotów w świecach
Nożyczki do obcinania knotów w świecach Miejska Bioblioteka w Tarnogrodzie
Do wycinania dziurek na guziki, do bonsai, do obcinania kocich paznokci a nawet do jajek – takie nietypowe nożyczki możecie obejrzeć, gdy wybierzecie się do Tarnogrodu. Przy miejskiej bibliotece powstało Muzeum Nożyczek. Skąd pomysł na tak „ostrą” inicjatywę? Wszystkiemu winien gryf w herbie miasta...

Muzeum nożyczek w Tarnogrodzie jest młode i wciąż na etapie tworzenia. Idea narodziła się maju – zupełnym przypadkiem. Dyrektor miejscowej biblioteki, Joanna Puchacz zajęła się wtedy poszukiwaniem informacji o herbie Tarnogrodu na którym widnieje gryf trzymający nożyce. W tym samym czasie z biblioteką skontaktował się dyrektor Muzeum Koziołka Matołka – Witold Tchórzewski. Ale w innej sprawie:

- Przed laty zbudowaliśmy przed biblioteką gigantycznego Koziołka Matołka – wyjaśnia Joanna Puchacz - To była 5-metrowa postać, m.in. z butelek. Ogłosiliśmy też konkurs „Piszemy V Księgę Przygód Koziołka Matołka – Koziołek Matołek na Roztoczu”. Wszystkie materiały z tego czasu przekazaliśmy dyrektorowi, który akurat ich potrzebował.

Witold Tchórzewski podziękował i wdał się w pogawędkę o Tarnogrodzie, jego herbie i nożyczkach, których – jak się okazało – sam ma całkiem sporo. Kolekcja – jako wdzięczność za koziołkową pomoc – trafiła do biblioteki. Od tej pory nożyc pojawia się coraz więcej. Muzeum ma ich już około 150:

- Mamy nożyce do bonsai, do strzyżenia owiec, do jajek, do cięcia cygar, nożyce do obcinania kabli i metalu, chirurgiczne, kosmetyczne, fryzjerskie, nożyczki do wycinania dziurek na guziki czy do obcinania kocich paznokci. Na wystawi można obejrzeć też nożyczki przywiezione z Niemiec po II wojnie światowej. Otrzymaliśmy je od pani, która przeżyła wysiedlenia – mówi dyrektor biblioteki – Nigdy nie podejrzewałam, że może istnieć tyle rodzajów nożyc.

A jednak. Nożyce istnieją i wciąż napływają do muzeum. W tym momencie zbiórka eksponatów jest mniejszym problemem niż ich ekspozycja. Biblioteka chce zebrać pieniądze na gabloty, w których nożyce będą godnie prezentowały się zwiedzającym.

A co z gryfem, który wciąż trzyma w dłoniach nożyce? Sprawy nie rozwiązano. Na temat herbu wiadomo tylko tyle, że powstał na wzór pieczęci używanej przez wójta Tarnogrodu w drugiej połowie XVII wieku. Po mieście krążą legendy, że niegdyś było tu wielu krawców i stąd te nożyce. Wersji tej nie potwierdzają jednak żadne historyczne źródła. Joanna Puchacz ma plan, by o rzecz rozpytać najmłodszych czytelników biblioteki. Mali detektywi będą mieli za zadanie zebrać legendy o gryfie i jego nożycach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bilgoraj.naszemiasto.pl Nasze Miasto