Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 399 dniach protestów Chevron opuszcza Żurawlów. Chce szukać łupków w gm. Susiec

Agata Wójcik
Po 399 dniach protestów Chevron opuszcza Żurawlów.
Po 399 dniach protestów Chevron opuszcza Żurawlów. Facebook/Occupy Chevron Żurawlów
W poniedziałek nad ranem firma ochroniarska pilnująca terenu firmy Chevron usunęła sprzęt z działki w Żurawlowie, na której planowali wykonać odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego. Mieszkańcy, którzy protestowali przeciwko odwiertom przez 399 dni nie kryją radości. Chevron chce teraz szukać gazu w gm. Susiec. Ale i tu nie będzie łatwo, bo już szykują się protesty.

- Dzisiaj o 4 rano Chevron wyjechał z Żurawlowa. Jak zwykle zrobili to pod osłoną nocy. Jesteśmy wolni - napisali w poniedziałek na Facebooku protestujący.

Andrzej Bąk, reprezentujący protestujących w Żurawlowie potwierdza: - Firma ochroniarska w nocy polnymi drogami wywiozła sprzęt z Żurawlowa. Szkoda było tego trudu i pracy pod osłoną nocy, wystarczyłaby jedna rozmowa z mieszkańcami Żurawlowa i wyjazd zostałby udrożniony (mieszkańcy od ponad roku blokowali jedyną drogę wyjazdową z działki Chevronu - red.) - mówi Bąk. - Dobrym zwyczajem jest chociaż powiedzieć amerykańskie ,,goodbye", ale na to nie mieliśmy co liczyć. Najwyraźniej deklaracje firmy o ich przyjaźni i dobrym sąsiedztwie kończą się na błyszczącym papierze ich ulotek promocyjnych.

Pracownicy amerykańskiego koncernu wywieźli z Żurawlowa agregat, halogeny i przyczepę socjalną. Na placu zostały jedynie materiały budowlane, amerykańska flaga, a obok niej biała, nad którą zastanawiają się mieszkańcy. Głównie nad tym, czy to sygnał od firmy, że się poddaje.

- Cieszymy się, że Chevron wycofał się z Żurawlowa. To druga wygrana bitwa z firmą zaraz po Ministrówce. Jednak to tylko bitwa. Czekamy aż wygramy całą wojnę - podkreśla Bąk. I dodaje: - Dopełnieniem wycofania się Chevronu z Żurawlowa powinno być wycofanie kilkudziesięciu oskarżeń i wniosków do sądu przeciwko protestującym.

Wiesław Gryn, rolnik, który również protestował w Żurawlowie, uważa, że to jeszcze nie czas na świętowanie: - Trudno mówić, że to sukces, bo po dwóch latach, a szczególnie ostatnim roku naszych doświadczeń trudno nam przewidzieć co planuje firma. Czy naprawdę się wycofała, czy może planuje coś innego.

Tymczasem firma Chevron wraz z PGNiG zamierza wykonać kolejny odwiert, tym razem na terenie gminy Susiec. W najbliższy czwartek i 17 lipca w Urzędzie Gminy w Suścu będzie działać punkt informacyjny, gdzie będzie można dowiedzieć się o planowanych pracach. Ale i tu nie obędzie się bez protestów. Kilkudziesięciu mieszkańców i aktywiści z całej Polski zaplanowali na czwartek pikietę. W godzinach 9.00-15.30 będą protestować przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego na Roztoczu.

- Wieże wiertnicze i związany z nimi transport różnych ładunków wpłynie nieodwracalnie na krajobraz Roztocza, jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów na terenie Polski. Mieszkańcy tych terenów żyją z turystyki i rolnictwa, w okolicy jest największa w kraju grupa producentów żywności ekologicznej. Liczne odwierty wciśnięte we wszystkie, coraz liczniejsze zakamarki, które nie są objęte ścisłą ochroną, utrata bioróżnorodności i statutu dziedzictwa biosfery UNESCO, hałas, zanieczyszczenia, stopniowe kurczenie się stref chronionych i zanik turystyki, nierówności, skłócona społeczność, rozwój chorób i emigracji, wyludnienie rodzimej ludności - to wszystko czeka wkrótce mieszkańców Roztocza – ocenia Paulina Lota, specjalistka ds. rzecznictwa w projekcie Obywatele kontrolują - strażnicy dobrej energii, jedna z organizatorek pikiety w Suśćcu.

Franciszek Kawa, wójt gminy Susiec jest zdziwiony zapowiadanymi protestami: - Kilkakrotnie organizowaliśmy spotkania informacyjne dla mieszkańców. Wszystkie przebiegały bardzo spokojnie i nikt nie przeciwstawiał się odwiertom. Pikietę organizują osoby z zewnątrz, bo ze strony naszej społeczności do tej pory nie było żadnych protestów.

Do chwili obecnej nie udało nam się uzyskać stanowiska firmy Chevron w obydwu sprawach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto