Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięciu pacjentów przeszło nowatorskie zabiegi na sercu

Joanna Nowicka
Pięciu pacjentów przeszło nowatorskie zabiegi na sercu
Pięciu pacjentów przeszło nowatorskie zabiegi na sercu Ryszard Pankiewicz
Zamojski szpital papieski dołączył do grupy kilku placówek w Polsce w których dokonuje się zabiegów zamknięcia uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków. Na razie z powodzeniem poddało im się pięciu pacjentów.

Nowatorskie zabiegi w szpitalu papieskim w Zamościu zostały przeprowadzone 13 i 14 maja na tutejszym oddziale kardiologii. Poddało im się pięć osób z migotaniem przedsionków i - co za tym idzie - zwiększonym ryzykiem udaru mózgu.
Zabiegi przeprowadził zespół zamojskich kardiologów z udziałem prof. dra hab. med. Zbigniewa Kalarusa, kierownika Oddziału Klinicznego Kardiologii Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oraz dra. n. med. Witolda Streba.

Którzy pacjenci mogą być leczeni tą metodą?: – Zalecaną metodą profilaktyki udarów niedokrwiennych mózgu jest stałe przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Ale jest część chorych, którzy nie mogą ich stosować, bo są one przeciwwskazane albo skuteczna terapia napotyka na trudności. Głównie chodzi o powikłania i ryzyko krwawień. Dlatego za pomocą tej nowej metody zabiegowej zamykamy uszko lewego przedsionka, czyli miejsce gdzie tworzą się skrzepliny, chroniąc chorych przed ewentualnym udarem. Tych chorych jest relatywnie dużo i jest to dla nich alternatywa. Staramy się wykonywać tych zabiegów coraz więcej. Jest to jedna z nielicznych metod wprowadzona do refundacji w ostatnim czasie - mówi prof. Zbigniew Kalarus.

- Zespół w Zamościu jest świetnie przygotowany, aby tę nową technikę wdrożyć w ciągu kilku miesięcy jako rutynową - dodaje kardiolog.

Z kolei dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok, Ordynator Oddziału Kardiologii w Szpitalu im. Jana Pawła II w Zamościu podkreśla, że wdrożenie tej metody zabiegowej wprowadza zamojski szpital do grupy zaledwie kilku placówek kardiologicznych w Polsce, w których wykonywane są tego typu zabiegi: - Głównym celem jest skrócenie drogi chorego człowieka do tego rodzaju procedury. Nasz pacjent często odmawia wyjazdu do wielkich ośrodków kardiologicznych w Polsce, ponieważ ograniczają go jego możliwości, w tym m.in. koszty przejazdu. Dlatego dążymy do stworzenia naszym pacjentom możliwości skorzystania z nowych technologii którymi dysponują najlepsze placówki w kraju – mówi ordynator.

W województwie lubelskim metoda stosowana jest tylko w szpitalu w Zamościu. Jak tłumaczy doktor Kleinrok, jest ona tak rzadko stosowana ze względu na to, że opracowano ją niedawno a jej stosowanie wymaga długiego szkolenia personelu medycznego: - Technicznie zabieg jest trudny do przeprowadzenia, choć dla pacjenta jest on bardzo korzystny, bo mało-inwazyjny - mówi ordynator.

Zabieg ma ten zasadniczy plus, że nie jest operacją wymagająca otwierania klatki piersiowej. Polega na wprowadzeniu do - znajdującego się w lewej komorze serca uszka - tzw. okludera, który zamyka je zabezpieczając przed tworzeniem skrzepów w tym miejscu. Okluder wprowadza się za pomocą cewnika przez żyłę udową pacjenta.

Szpital planuje już kolejną serię takich zabiegów. Profesor Zbigniew Kalarus podczas wizyty w Zamościu spotkał się też z lekarzami podczas posiedzenia naukowego Oddziału Zamojskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kardiolodzy rozmawiali o terapii kardiologicznej, w tym właśnie o zabiegach zamykania uszka lewego przedsionka oraz o prowadzeniu pacjentów ze stymulatorem resynchronizującym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto